Powstanie nowy kompleks letnich basenów zewnętrznych przy Parku Wodnym – Park Wodny i Hala Sportowa Tarnowskie Góry
Przejdź do treści

Powstanie nowy kompleks letnich basenów zewnętrznych przy Parku Wodnym

28.03.2024

Będzie Nowy zewnętrzny basen letni przy Parku Wodnym w Tarnowskich Górach!

Tarnogórski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tarnowskich Górach przygotowuje się do budowy kompleksu zewnętrznych basenów letnich. Kompleks ten powstanie bezpośrednio przy Parku Wodnym, stanowić będzie jednak wyodrębnioną strefę, z osobnym wejściem i możliwością zakupu odrębnego biletu całodniowego, tak jak ma to miejsce na innych otwartych obiektach.

Całość zlokalizowana zostanie na terenie spółki, sąsiadującym bezpośrednio z Parkiem Wodnym od strony zachodniej, w miejscu, które dzisiaj tarnogórzanie kojarzą z sezonowym lodowiskiem. Największą atrakcję będzie stanowić duży basen o powierzchni prawie 1000 metrów kwadratowych. W ramach tej niecki wydzielone zostaną trzy strefy.

Strefa dla pływających – o głębokości od 1,3 m do 2,5 m, gdzie wytyczone zostaną cztery tory do pływania wraz ze słupkami startowymi przeznaczonymi do skoków do wody.

Strefa rekreacji – o głębokości 1,1 m – 1,3 to miejsce wyposażone w szereg atrakcji takich jak m.in. ławeczki i leżanki z masażerami powietrznymi, wąskie i szerokie masaże karku, hydromasaże ścienne, gejzery, grotę sztucznej fali, rwącą rzekę i przeprawę z drabinką linową.

Strefa dla najmłodszych– o głębokości 30 centymetrów- to miejsce przeznaczone dla małych dzieci, wyposażone w zestaw zabawowy ze zjeżdżalniami.

Jednym z elementów ściśle powiązanych z basenem wielofunkcyjnym będzie zespół zjeżdżalni wodnych. Projekt przewiduje wykonanie dwóch zjeżdżalni wodnych: rynnową i rodzinną. Wieża, z której odbywać się będą zjazdy, będzie posiadać dwie platformy startowe na wysokościach +5,95 i + 3,23 metra nad poziomem lustra wody. Zjeżdżalnia rynnowa o przekroju ślizgu Ø 1000 mm będzie mieć długość ok. 60 m.

W bliskim sąsiedztwie zlokalizowany zostanie wodny plac zabaw. Znajdą się na nim takie urządzenia zabawowe jak: armatki wodne, dżdżownica, smoczek, ryba, tunel z kręgów, wiaderka przelewowe, parasol, dysza wulkan i dysza tunel. Bezpieczna i przyjazna najmłodszym użytkownikom nawierzchnia wodnego placu zostanie wykonana z granulatu EPDM stosowanego na placach zabaw.

Całość projektu uzupełniać będzie istniejące już boisko do siatkówki plażowej. Wokół niecki basenowej oraz wodnego placu zabaw powstaną dodatkowo plaże, a użytkownicy obiektu będą mogli biwakować na przylegającym do kompleksu terenie.

Projekt zakłada zorganizowanie kąpieliska w sposób umożliwiający korzystanie z niego zarówno osobom, które będą wyłącznie użytkownikami kąpieliska otwartego w ramach całodniowego jednorazowego biletu, podobnie jak funkcjonuje to w innych tego typu obiektach, jak również tym, którzy chcieliby z niego skorzystać, będąc już wewnątrz Parku Wodnego. Takie rozwiązanie będzie możliwe za sprawą budynku administracyjno – technicznego, który powstanie przy kompleksie. Zawierać będzie punkt obsługi klienta, bramki wejściowe, a także szatnie, pomieszczenia sanitarne przeznaczone dla klientów, w tym również dla osób z niepełnosprawnością i opiekunów z małymi dziećmi. Budynek będzie zasilany dzięki odnawialnym źródłom energii- na jego dachu planowana jest instalacja paneli fotowoltaicznych.

Na teren kąpieliska będzie się można również dostać od strony plaży i już istniejącego wodnego placu zabaw. Powstanie tam rozbudowane zaplecze gastronomiczne.

Tarnogórski Ośrodek Sportu i Rekreacji w ubiegłym roku zakończył realizację dużego projektu finansowanego ze środków preferencyjnych Unii Europejskiej w ramach Funduszy dla Śląska. Projekt obejmował zmodernizowanie systemu przeciwpożarowego obiektu oraz uruchomienie dodatkowych usług. Na pierwszym piętrze budynku powstała nowoczesna siłownia z salami do zajęć fitness. Nowe wnętrza zyskał punkt gastronomiczny oraz sklepik ze sprzętem sportowym. Na parterze obiektu powstało nowe saunarium wraz ze strefą zewnętrzną i basenem schładzającym. Teraz TOSiR przygotowuje się do realizacji kolejnych projektów – budowy dużej sauny zewnętrznej, termomodernizacji obiektu Parku Wodnego oraz budowy kompleksu basenów otwartych. Pierwszy z wymienionych projektów spółka sfinansuje ze środków własnych. W przypadku projektu termomodernizacji i budowy kompleksu basenów otwartych zamierza pozyskać środki na realizację ww. projektów ze środków europejskich w ramach nowego budżetu, który stopniowo jest uruchamiany. Konkursy na ww. działania prawdopodobnie będą ogłoszone IV kw. 2024 roku bądź na początku 2025. Aby pozyskać dofinansowanie, spółka powinna posiadać całą niezbędną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę. Uzyskanie pozwolenia na budowę kompleksu basenów otwartych planowane jest w II kw. 2024.

Powrót do aktualności